sobota, 2 listopada 2013

POLONIKI - FRIULI WENECJA JULIJSKA


POLONIKI WE Friuli-Wenecja Julijska


Tu mieszają się wpływy włoskie, austriackie i słoweńskie. Stało się to efektem kolejnych najazdów na tereny północno-wschodnich Włoch, które nadały tej krainie iście kosmopolitycznego charakteru. 
Polskie ślady najbardziej odcisnęły się w Trieście i Medei. Schronienie na tych terenach 
znaleźli tu Polacy walczący w powstaniu listopadowym oraz wracający
 do Polski z Dalekiego Wschodu.

Dół formularza

MEDEA. Pośród eksponatów tutejszego mauzoleum znaleźć można ziemię przywiezioną ze wszystkich cmentarzy wojennych we Włoszech, w tym z polskiego cmentarza San Lazzaro di Savena w Bolonii.
                            Cmentarz wojenny w San Lazzaro di Savena / fot. Stanisława i Fausto Branchi





TRIESTE. Najstarsze ślady obecności Polaków w mieście pochodzą z lat 1866-1875 i dotyczą polskiego zoologa – Szymona Syrskiego, który obejmował w tym okresie stanowisko dyrektora Muzeum Historii Naturalnej w Trieście. Po upadku powstania listopadowego przez miasto przejeżdżali polscy uchodźcy, o czym świadczą zachowane w tutejszymArchivio di Stato dokumenty.
ksksksksksksksksksks












 Powstańcy listopadowi  - obraz Janusza Suchoderskiego                                      Bitwa pod Grochowem



Trieście zmarł też polski aktor dramatyczny, członek warszawskiego baletu, dekorator, literat, i tłumacz – Baltazar Kasper Gwozdecki.
Przed drugą wojną światową swoją siedzibę miały tu dwie polskie instytucje – konsulat (przy Via Luigi Cadorna 3) oraz Koło Włosko-Polskie im. Adama Mickiewicza.












Gmach Konsulatu RP w Trieście z widoczną biało-czerwoną flagą narodową/1939/
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na cmentarzach austro-węgierskich z czasów I wojny światowej, położonych na południe od Triestu i Gorycji (zwłaszcza w okolicy Altopiano Carsico), znaleźć można groby wielu polskich żołnierzy, z okresu I wojny światowej.















U góry od lewej widoczni m.in.: radca ministerstwa rolnictwa Jerzy Kurella, konsul Polski w Trieście Eugeniusz Rozwadowski, dowódca okręgu korpusu w Weronie generał Madena, hodowca Poggi, konsul RP w Mediolanie J. Dereziński, referent handlowy konsulatu RP w Trieście Verstandig. Po prawej Włodzimierz Kwiatkowski, konsul polski w Trieście (rok 1930)./ fot.  Narodowe Archwium Cyfrowe
    
                                                                        






          Początek budowy "Piłsudskiego" - położenie kilu w stoczni Triest./ fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przyjęcie z okazji wodowania "Piłsudskiego" wydane przez koło włosko-polskie im. Adama Mickiewicza w Trieście. Widoczni m.in.: wiceminister komunikacji Aleksander Bobkowski, jego żona Helena, wiceminister przemysłu i handlu Franciszek Doleżal, ambasador R.P. we Włoszech Alfred Wysocki, prezes stoczni w Trieście Giunta, komendant miasta Triestu generał Seinecca, konsul R.P. w Trieście Stanisław Dygat, profesor Wojciech Jastrzębowski, dyrektor gabinetu ministra przemysłu i handlu Konrad Patek. Na ścianie wisi portret marszałka Józefa Piłsudskiego oraz flaga polska z godłem.fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz