niedziela, 24 listopada 2013

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na spotkania z uczestnikami Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych w gmachu Senatu RP.

W Europie jesteśmy uważani za kraj dynamiczny. Naszym pierwszym zasobem jesteście 
Wy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas dzisiejszego 
spotkania z uczestnikami Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych
 w gmachu Senatu RP.

Dół formularza
Polityka polonijna rządu stara się coraz lepiej wykorzystywać środki, które podatnik daje do naszej dyspozycji – powiedział podczas spotkania szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że MSZ ogłosił kolejną turę konkursu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą, na który przeznaczone zostanie niemal 60 milionów złotych.


Spotkanie w Senacie poświęcone było nie tylko polityce rządu wobec Polonii i Polaków za granicą ale także marce POLSKA. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach rewolucji technologicznej. – To oznacza, że łatwiej jest utrzymać kontakt z Polską, ale także, że te nowoczesne narzędzia są też użyteczne we wzmacnianiu marki POLSKA  –  podkreślił minister. Jednocześnie zauważył, że zmiana sposobu promowania Polski to nie tylko zmiana narzędzi komunikacji. Konieczna jest również zmiana narracji w opowiadaniu o Polsce. – Uważamy, że historia naszego kraju powinna być dla obcokrajowców pozytywną inspiracją – zaznaczył minister. – Chcemy, aby dowiedzieli się, że dzięki naszym cechom narodowym – pracowitości,  inteligencji, talentowi, polotowi – Polska jest dzisiaj krajem sukcesu. Krajem, którym warto się interesować i z którym warto współpracować. Minister Radosław Sikorski podkreślił, że marka o nazwie Polska jest dziś warta 472 mld dolarów. – Znajduje się [ona] na 20. miejscu najbardziej wartościowych marek narodowych, wyprzedzając Niemcy, Singapur i Norwegię. Rok wcześniej było to 271 mld dolarów – przypomniał.


W Zjeździe biorą udział najaktywniejsi, młodzi liderzy środowisk polonijnych z całego świata, którzy pogłębiali wiedzę i doskonalili swe umiejętności liderskie podczas kolejnych edycji Szkoły. Przed spotkaniem uczestnicy wraz z gronem ekspertów i parlamentarzystów wysłuchali wykładów na temat praw wyborczych obywateli polskich za granicą oraz zasad udziału w wyborach organizowanych przez polskie placówki dyplomatyczna -konsularne. Odbyły się także dyskusje panelowe nt. tego, jak Polacy korzystają ze swoich praw wyborczych i jak Polonia angażuje się w życie polityczne Polski. Zaprezentowano ponadto program Stowarzyszenia Szkoła Liderów pt. „Jesteś u siebie. Zagłosuj”. Program jest jednocześnie szeroką kampanią pro frekwencyjną przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Szkolenia liderskie organizowane są przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów od 1994 roku. W 2009 r. stowarzyszenie rozpoczęło program dla środowisk polonijnych i polskich poza granicami kraju. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazywanych organizacjom pozarządowym w drodze otwartego konkursu. W tym roku program Szkoły Liderów Polonijnych został objęty patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw ZagranicznychBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza