niedziela, 24 sierpnia 2014

Rzym: Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza już 6 września

"Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej.
6 września w Polsce czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza. Dzień poświęcony twórczości noblisty będzie trzecią edycją projektu (2012 r. - A. Mickiewicz, 2013 r. - A.Fredro).  Każdy chętny udziałem w akcji czytania organizuje ją we własny, oryginalny sposób.

Stowarzyszenie le Rondini przyłączyło się do Akcji Narodowe Czytanie w 2013 roku i zrobi to także 6 września br.
Prezydent Komorowski zaprasza do czytania “Trylogii”, my wybraliśmy "Potop”, ale przebywając w Rzymie, nie mogliśmy pominąć "Quo Vadis".  Jest to najbardziej znane dzieło na świecie polskiego pisarza - Noblisty.    Czytać bedziemy w Kościołku "Domine, Quo Vadis?", Via Appia Antica, czyli w miejscu, gdzie jak sam Sienkiewicz wspominał w listach, narodziła się idea napisania "Quo Vadis".
Patronat Honorowy nad spotkaniem objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie.
Patronat Medialny: „Nasz Świat” - dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech i portal internetowy oraz "Moja Bancarella" - polonijny portal internetowy w Italii.
Rektorem "Domine, Quo Vadis?" jest ks. Marian Babula. (Tel 06 512 0441) ze zgromadzenia księży michalitów. Polscy Księża Michalici (www.michalici.pl) zajmują się Kościółkiem od 1978 r.
6 września spotykamy się o godz.16.30 na Via Appia Antica, 51. (dojazd Bus 218  z Piazza San Giovanni in Latterano lub bus 30 i 714 - przystanek Cristofero Colombo - Capitan Bavastro, należy przejść ścieżką rowerową (Pista ciclabile)  przez via Circonvalazione Ardeatina do Appia Antica).
Przeczytamy wspólnie wybrane fragmenty "Potopu" i "Quo Vadis", dowiemy się o podróżach Sienkiewicza do Rzymu i poznamy miejsca z Nim związane w Wiecznym Mieście. Wśród uczestników spotkania rozlosujemy książki H. Sienkiewicza ufundowane przez Spółkę Home-Trader – oddział w Lublinie (www.home-trader.pl. tel./fax 81 525 29 30) . Przeprowadzony zostanie też mini Konkurs związany z czytanymi fragmentami, w którym główną nagrodą będzie bon na zakupy w Polskim Sklepie „U Michała” (Viale di Trastevere 233. Rzym.Tel340 724 8203)
Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zgłoszenia udziału w Narodowym Czytaniu. Ilość miejsc jest ograniczona.  Tel 3897875133 lub e.mail: infolerondini(at)libero.it   
NB. 6 września fragmenty "Trylogii" bedą również czytane w Caffe Greco - Via dei Condotti (Plac Hiszpański), było to ulubione miejsce spotkań rzymskiego i światowego środowiska artystycznego, często przebywał tam także Sienkiewicz w czasie kilku podróży do Rzymu. Na to spotkanie brak już wolnych miejsc.
Iwona Bigos - Stowarzyszenie Le Rondini

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz