wtorek, 28 maja 2013

Nowy Zbiorowy Kontrakt Pracy dla pomocy domowych.

Nowy Zbiorowy Kontrakt Pracy dla pomocy domowych podpisany
21 maja związki zawodowe oraz stowarzyszenia pracodawców podpisały nowy Zbiorowy Kontrakt Pracy (CCNL) dla osób zatrudnionych w charakterze pomocy domowych. Nowy Kontrakt przewiduje m.in.: podwyżkę płac oraz podwojenie okresu wypowiedzenia pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowy Kontrakt wejdzie w życie 1 lipca.
W kwietniu br. związki zawodowe oraz stowarzyszenia pracodawców doszły wreszcie po dwóch latach negocjacji do porozumienia w prawie nowego Zbiorowego Kontraktu Pracy dla osób zatrudnionych w charakterze pomocy domowych. 21 maja podpisano tekst, który odzwierciedla zmiany podczas ww. negocjacji.
Czytaj także: Nowy Zbiorowy Kontrakt Pracy dla pomocy domowych już w czerwcu
Oprócz wzrostu płacy minimalnej, podzielonego na trzy raty (pierwsza obowiązywać zacznie od 2014 roku, druga od 2015, a ostatnia od 2016 i uzależniona będzie od przynależności pracownika do danej kategorii), w nowym Kontrakcie zawarto kilka nowości dla colf, badanti i baby sitter oraz dla rodzin zatrudniających wspomnianych pracowników. Przewidziano w nim m.in.: podwojenie okresu wypowiedzenia dla młodych matek, obowiązkowe potwierdzenie zwolnienia z pracy, płatne permessi, czyli godziny do wykorzystania w czasie pracy np. na naukę języka włoskiego, płatnego urlopu z powodu ślubu, tzw. congedo matrimoniale, z którego można skorzystać aż do roku czasu po ślubie.
„Formalnie tekst, który podpisaliśmy 21 maja jest projektem Kontraktu, nad którym rozpoczęto konsultacje na szczeblu lokalnym, i które trwać będą do 15 czerwca. Nie spodziewamy się jednak zmian” – tłumaczy portalowi Colfebadantionline.it Giuliana Mesina, sekretarz krajowa Filcams Cgil. Kolejne kroki? „Po konsultacjach, związki zawodowe oraz stowarzyszenia pracodawców podpiszą definitywny tekst Kontraktu w Ministerstwie Pracy. Nowy CCNL wejdzie w życie od 1 lipca br. i obowiązywać będzie do  2016 roku”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza