niedziela, 19 kwietnia 2015

70. rocznica wyzwolenia Bolonii i zakończenia walk 2. Korpusu Polskiego we Włoszech70. rocznica wyzwolenia Bolonii i zakończenia walk 

2. Korpusu Polskiego we Włoszech

W 1945 r. żołnierze generała Władysława Andersa wyzwolili Bolonię. W dwudniowych obchodach we Włoszech wzięła udział premier Ewa Kopacz. „Jeśli ktoś wątpi w sens zjednoczonej Europy, powinien przyjść na ten cmentarz, aby zrozumieć, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za dzisiejsze czasy pokoju i współpracy” - mówiła szefowa rządu podczas oficjalnych uroczystości na cmentarzu San Lazzaro di Savena.
Dziedzictwo bohaterów
To dobra chwila, by pochylić głowy przy grobach  i wobec tych żołnierzy zdać sprawę z tego, co zrobiliśmy z wolnością, o którą oni walczyli. Jesteśmy to winni ich poświęceniu i ofierze – powiedziała szefowa rządu podczas uroczystości z udziałem weteranów. To dzięki wam byliśmy w gronie zwycięzców – dodała.
Dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie. Osiągnęliśmy to, do czego dążyły wcześniejsze pokolenia. Także to, które walczyło z hitlerowskimi Niemcami na ziemi włoskiej – mówiła premier Ewa Kopacz.
Hołd dla tych, którzy torowali drogę do wolności
 Oddajemy hołd Polakom, którzy torowali nam drogę do wolności. Tym, którzy tu spoczywają, możemy powiedzieć, że  ich ofiara nie poszła na marne, a ideały, o które walczyli są także dla nas najwyższym nakazem - mówiła premier Ewa Kopacz.
Szefowa rządu zwróciła uwagę, że za sprawą „Solidarności” Polska powróciła do Europy wolnych i demokratycznych narodów. Jest dziś członkiem Unii Europejskiej i NATO.
Jeśli ktoś wątpi w sens zjednoczonej Europy, powinien przyjść na ten żołnierski cmentarz, aby zrozumieć, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za czasy pokoju i współpracy - powiedziała premier podczas uroczystości na bolońskim cmentarzu.     


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza